New members appointed to Flower Mound boards, commissions

Post Ad – Top
Flower Mound Town Hall
Flower Mound Town Hall, photo courtesy of the town of Flower Mound

Many new members were appointed this week by Flower Mound Town Council to various town boards and commissions.

Members of town boards serve two-year terms, starting Oct. 1. The changes to each board and commission are listed below, courtesy of the town of Flower Mound:

Animal Services Board

Appointed/re-appointed:

  • David Boehner, Place 3
  • Claire-Schroeder-Brown, Place 5
  • Ben Bumgarner, Place 7
  • Barry Willett, Place 9 (alternate)

Resigned or not re-appointed:

  • Kathy Schmitt, Place 7
  • Mary O’Meara, Place 1
  • Caitlyn Dobeka, Place 3

Board of Adjustment

Appointed/re-appointed:

  • Gregory Schultz, Place 1
  • Denis Toth, Place 3
  • Greg Wilson, Place 5
  • Ryan Geddie, Place 7 (alternate)
  • Andrew Kloefkorn, Place 8 (alternate) (term expiration date of 9/30/20)

Resigned or not re-appointed:

  • Kent Johnson, Place 3
  • David Moraine, Place 5

Cultural Arts Commission

Appointed/re-appointed:

  • Ron Miller, Place 1
  • Beth Dilley, Place 3
  • Jonathan Stricklan, Place 5
  • Brenda Gribbin, Place 7 (alternate)

Resigned or not re-appointed:

  • Annette Weir, Place 5
  • Doug Cramer, Place 7

DCTA Board of Directors

Mark Miller (effective immediately, expires 11/12/21)

Environmental Conservation Commission

Appointed/re-appointed:

  • James Naylor, Place 1
  • Russell McNamer, Place 3
  • Alton Bowman, Place 5
  • Deana Soper-Pinkelman, Place 7
  • Anna Athappan, Place 9 (alternate)

Resigned or not re-appointed:

  • Sherry Layne, Place 9
  • James Gerber, Place 7

Parks Board

Appointed/re-appointed:

  • Dale Olson, Place 1
  • Teresa Thomason, Place 3
  • Jodi Seay, Place 5
  • Jennifer Romaszewski, Place 7
  • Scott Langley, Place 9 (alternate)
  • Holly Royer, Place 10 (alternate)

Resigned or not re-appointed:

  • Gloria Jones, Place 1
  • Ike Winfield, Place 7

Planning & Zoning Commission

Appointed/re-appointed:

  • Brad Ruthrauff, Place 1
  • Adam Schiestel, Place 2 (term expiration date 9/30/20)
  • Robert Rawson, Place 3
  • Phil Del Vecchio, Place 5
  • Tom Pickering, Place 7
  • Tim Fink, Place 9 (alternate)

Resigned or not re-appointed:

  • Perfecto Solis, Place 7
  • Laile Neal, Place 2
  • Albert Picardi, Place 5

Transportation Commission

Appointed/re-appointed:

  • Drew Larson, Place 1
  • Ron Hogue, Place 3
  • Donald Gilmore, Place 5
  • Justin Thomason, Place 7
  • Mary Kay Walker, Place 9 (alternate)
  • Mark Roberson, Place 4 (term expiration date 9/30/20)
  • Chris Adams, Place 8, (alternate) (term expiration date 9/30/20)

Resigned or not re-appointed:

  • Ed Horne, Place 4
  • Tom Walker, Place 7

Veterans Liason

Doug Brown

About The Author

Mark Smith

Mark Smith is the Digital Editor of The Cross Timbers Gazette.

Related posts