Rotating Leaderboard Ad – Top
Rotating Leaderboard Ad – Top
Rotating Leaderboard Ad – Top
Rotating Leaderboard Ad – Top
Rotating Leaderboard Ad – Top
Rotating Leaderboard Ad – Top
Rotating Leaderboard Ad – Top

Texas Primary Election Results

Post Ad – Top

After months of campaigning, the primary elections are over in Denton County. Below are the unofficial results from the Denton County Elections Office for the candidates seeking to serve in southern Denton County.

There will be five primary runoff elections on May 22 due to no candidate receiving a majority of the vote: County Commissioner Precinct 4 (R), District Clerk (R), Justice of the Peace Precinct 3 (R), Justice of the Peace Precinct 4 (R), and State Representative District 64 (D).

The general election for these positions will be on Nov. 6.

Jim Carter and Dianne Edmondson will face each other in the Precinct 4 Commissioner runoff in May. Carter is backed by outgoing Pct. 4 commissioner Andy Eads, who is running for County Judge.

David Trantham and Mark Yarbrough will meet again in the runoff for District Clerk.

James Kerbow and William Lawrence will face-off in the Justice of the Peace, Precinct 3 runoff while Don Cartwright and Harris Hughey are meeting in the runoff for Justice of the Peace, Precinct 4.

Congressman Michael Burgess handily won the GOP nomination in District 26 and will face Democratic challenger Linsey Fagan in November.

The Denton County turnout of 78,474, or 16.51 percent of registered voters, dwarfed recent primary elections in gubernatorial years. In 2014, only 45,047 voted in the county primaries, with 46,471 in 2010 and only 16,183 in 2006.

U.S. Representative District 26

Michael Burgess – R, incumbent: 42,290 votes, 76.92 percent
Veronica Birkenstock – R: 12,684 votes, 23.07 percent

Linsey Fagan – D: 13,817 votes, 52.69 percent
Will Fisher – D: 12,402 votes, 47.3 percent

Texas Representative District 63

Tan Parker – R, incumbent: As the only Republican candidate, Parker will face the winner of the Democratic primary.

Laura Haines – D: 3,963 votes, 81.64 percent
Richard Wolf – D: 891 votes, 18.36 percent

Texas Representative District 64

Lynn Stucky – R, incumbent: 8,575 votes, 64.33 percent
Mark Roy – R: 4,754 votes, 35.67 percent

*Andrew Morris – D: 2,698 votes, 39.15 percent
*Mat Pruneda – D: 2,825 votes, 41 percent
Matt Farmer – D: 1,368 votes, 19.85 percent
*Runoff election May 22

Texas Representative District 65

Ron Simmons – R, incumbent: 6,214 votes, 83.25 percent
Kevin Simmons – R: 1,250 votes, 16.75 percent

Michelle Beckley – D: As the only Democratic candidate, Beckley will face the winner of the Republican primary.

District Judge, 158th Judicial District

Steve Burgess – R, incumbent: As the only candidate, Burgess will serve another term in this seat.

District Judge, 211th Judicial District

Brody Shanklin – R, incumbent: As the only candidate, Shanklin will serve another term in this seat.

District Judge, 367th Judicial District

Margaret Barnes – R, incumbent: As the only candidate, Barnes will serve another term in this seat.

Criminal District Attorney Denton County

Paul Johnson – R, incumbent: 25,020 votes, 65.29 percent
Brent Bowen – R: 13,303 votes, 34.71 percent

County Judge

Andy Eads – R: As the only Republican candidate, Eads will face the winner of the Democratic primary.

Diana Leggett – D: 17,838 votes, 75.02 percent
Willie Hudspeth – D: 5,939 votes, 24.98 percent

Judge, County Court-at-Law No. 1

Kimberly McCary – R, incumbent: As the only candidate, McCrary will serve another term in this seat.

Judge, County Court-at-Law No. 2

Robert Ramirez – R, incumbent: As the only candidate, Ramirez will serve another term in this seat.

Judge, County Criminal Court-at-Law No. 1

Jim Crouch – R, incumbent: As the only candidate, Crouch will serve another term in this seat.

Judge, County Criminal Court-at-Law No. 2

Sean Kilgore – R: 13,431 votes, 34.65 percent
Susan Piel – R: 25,334 votes: 65.35 percent

Judge, County Criminal Court-at-Law No. 3

David Garcia – R, incumbent: 17,753 votes, 46.01 percent
Forrest Beadle – R: 20,836 votes, 53.99 percent

Judge, County Criminal Court-at-Law No. 4

Chance Oliver – R: As the only candidate, Oliver will serve in this seat.

Judge, County Criminal Court-at-Law No. 5

Coby Waddill – R, incumbent: As the only candidate, Waddill will serve another term in this seat.

Judge, County Probate Court-at-Law

Bonnie Robison – R, incumbent: As the only candidate, Robison will serve another term in this seat.

District Clerk

*David Trantham – R: 10,196 votes, 26.62 percent
Ronnie Anderson – R: 10,121 votes, 26.42 percent
*Mark Yarbrough – R: 13,393 votes, 34.96 percent
William Brown – R: 4,596 votes, 12 percent
*Runoff election May 22

Yesse Rodriguez – D: As the only Democratic candidate, Rodriguez will face the winner of the Republican primary.

County Clerk

Juli Luke – R, incumbent

Amy Manuel – D

Luke and Manuel will face each other in the general election.

County Treasurer

Cindy Yeatts Brown – R, incumbent: As the only candidate, Brown will serve another term in this seat.

County Commissioner Precinct 2

Ron Marchant – R, incumbent

Brandy Jones – D

Marchant and Jones will face each other in the general election.

County Commissioner Precinct 4

*Jim Carter – R: 3,951 votes, 34.88 percent
*Dianne Edmondson – R: 2,819 votes, 24.89 percent
Itamar Gelbman – R: 1,864 votes, 16.45 percent
Brenda Latham – R: 2,694 votes, 23.78 percent
*Runoff election May 22

Bryan Webb – D: As the only Democratic candidate, Webb will face the winner of the Republican primary.

Justice of the Peace Precinct 1

Joe Holland – R, incumbent: 4,010 votes, 55.59 percent
Danny Fletcher – R: 3,204 percent, 44.41 percent

Keri Anne Caruthers – D: As the only Democratic candidate, Caruthers will face the winner of the Republican primary.

Justice of the Peace Precinct 3

*James Kerbow – R: 2,197 votes, 43.32 percent
*William Lawrence – R: 1,677 votes, 33.06 percent
Sherman Swartz – R: 1,198 votes, 23.62 percent
*Runoff election May 22

Marianne Poer Vander Stoep – D: As the only Democratic candidate, Vander Stoep will face the winner of the Republican primary.

Justice of the Peace Precinct 4

*Don Cartwright – R: 3,965 votes, 38.82 percent
*Harris Hughey – R: 4,146 votes, 40.59 percent
Scott Smith – R: 2,104 votes, 20.60 percent
*Runoff election May 22

Michael Callaway – D: As the only Democratic candidate, Callaway will face the winner of the Republican primary.

See statewide election results here.

Content Ad – Middle (Bottom of Posts)

About The Author

Mark Smith

Mark Smith is the Digital Editor of The Cross Timbers Gazette.

Related posts

Front Page – News