Rotating Leaderboard Ad – Top
Rotating Leaderboard Ad – Top
Rotating Leaderboard Ad – Top
Rotating Leaderboard Ad – Top

Here’s who has filed to be on March Primary ballot in southern Denton County (so far)

Post Ad – Top
Denton County Commissioner and Flower Mound resident Andy Eads is looking to ascend to the top spot in county government next year as County Judge. (Photo by Helen’s Photography)

With many primary elections coming up in March at different levels, here is a list of candidates who have filed to run for seats representing parts of southern Denton County, as of Thursday. The deadline to file is Monday.

U.S. Representative District 26

Michael Burgess – R, incumbent

Veronica Birkenstock – R

Linsey Fagan – D

Will Fisher – D

Texas Representative District 63

Tan Parker – R, incumbent

Texas Representative District 64

Lynn Stucky – R, incumbent

Mark Roy – R

Andrew Morris – D

Mat Pruneda – D

Texas Representative District 65

Ron Simmons – R, incumbent

Kevin Simmons – R

Michelle Beckley – D

District Judge, 158th Judicial District

Steve Burgess – R, incumbent

District Judge, 211th Judicial District

Brody Shanklin – R, incumbent

District Judge, 367th Judicial District

Margaret Barnes – R, incumbent

Criminal District Attorney Denton County

Paul Johnson – R, incumbent

Brent Bowen – R

County Judge

Andy Eads – R

Judge, County Court-at-Law No. 1

Kimberly McCary – R, incumbent

Judge, County Court-at-Law No. 2

Robert Ramirez – R, incumbent

Judge, County Criminal Court-at-Law No. 1

Jim Crouch – R, incumbent

Judge, County Criminal Court-at-Law No. 2

Sean Kilgore – R

Susan Piel – R

Judge, County Criminal Court-at-Law No. 3

David Garcia – R, incumbent

Forrest Beadle – R

Judge, County Criminal Court-at-Law No. 4

Chance Oliver – R

Judge, County Criminal Court-at-Law No. 5

Coby Waddill – R, incumbent

Judge, County Probate Court-at-Law

Bonnie Robison – R, incumbent

District Clerk

David Trantham – R

Ronnie Anderson – R

County Clerk

Juli Luke – R, incumbent

County Treasurer

Cindy Yeatts Brown – R, incumbent

County Commissioner Precinct 2

Ron Marchant – R, incumbent

County Commissioner Precinct 4

Itamar Gelbman – R

Brenda Latham – R

Bryan Webb – D

Justice of the Peace Precinct 1

Joe Holland – R, incumbent

Danny Fletcher – R

Justice of the Peace Precinct 2

James DePiazza – R, incumbent

Maureen Kursh Reister – D

Justice of the Peace Precinct 3

James Kerbow – R

William Lawrence – R

Sherman Swartz – R

Justice of the Peace Precinct 4

Don Cartwright – R

Michael Callaway – D

The above information was found on the Texas Secretary of State website.

Content Ad – Middle (Bottom of Posts)

About The Author

Mark Smith

Mark Smith is the Digital Editor of The Cross Timbers Gazette.

Related posts

Front Page – News