Rotating Leaderboard Ad – Top
Rotating Leaderboard Ad – Top
Rotating Leaderboard Ad – Top
Rotating Leaderboard Ad – Top

Denton County Candidates File as Primary Deadline Passes

Post Ad – Top

Monday was the last day to file for a place on the ballot in the March 2 primary elections.

Here is the lineup of candidates who have filed for office in Denton County as Republicans, Democrats and Libertarians:

 

Republicans:
Criminal District Attorney Denton County Paul Johnson (I)
Criminal District Attorney Denton County Brent D. Bowen
District Judge, 158th Judicial District Jake Collier (I)
District Judge, 158th Judicial District Steve Burgess
District Judge, 158th Judicial District David J. Moraine
District Judge, 211th Judicial District Dee Shipman (I)
District Judge, 367th Judicial District Lee Gabriel (I)
State Representative District 63 Tan Parker (I)
State Representative District 64 Myra Crownover (I)
State Representative District 64 Kurt Hyde
State Representative District 65 Burt Solomons (I)
State Representative District 65 Mike Murphy
District Clerk Sherri Adelstein (I)
County Clerk Cynthia Mitchell (I)
Justice of the Peace Pct. 1 Joe Holland (I)
Justice of the Peace Pct. 1 Jim Bryan
Justice of the Peace Pct. 2 James R. DePiazza (I)
Justice of the Peace Pct. 2 Carlos Gallardo
Justice of the Peace Pct. 3 Becky Kerbow (I)
Justice of the Peace Pct. 4 J W Hand (I)
Justice of the Peace Pct. 4 Dave Jahn
Justice of the Peace Pct. 4 Scott Smith
Justice of the Peace Pct. 5 Mike Bateman (I)
Justice of the Peace Pct. 6 Patty Larson (I)
County Commissioner Pct. 2 Ron Marchant (I)
County Commissioner Pct. 4 Andy Eads (I)
County Judge Mary Horn (I)
County Court at Law #1 Kimberly McCary
County Court at Law #1 George A Mitcham
County Court at Law #1 Chance Oliver
County Court at Law #1 Christine Ventura
County Court at Law #2 Margaret E Barnes (I)
Statutory Probate Court of Denton Co. Gilland Chenault
Statutory Probate Court of Denton Co. Robert Ramirez
Statutory Probate Court of Denton Co. Bonnie Robison
County Criminal Court #1 Jim Crouch (I)
County Criminal Court #2 Virgil Vahlenkamp Jr. (I)
County Criminal Court #3 David D. Garcia (I)
County Criminal Court #4 Joe Bridges (I)
County Criminal Court #5 Richard (Ski) Podgorski (I)
County Treasurer Cindy Yeatts Brown (I)
Republican Party Chair Dianne Edmondson (I)
U.S. Representative District 26 Michael Burgess (I)
Democrats:
Justice of the Peace Pct. 1 William K. Barnett
Justice of the Peace Pct. 6 Paul Gomez
Statutory Probate Court Stephen Stephens
U.S. Representative District 26 Neil Durrance
Libertarians:
Justice of the Peace Pct. 2 Vincent Venegoni
State Representative District 64 Diane L. Chisholm
State Representative District 65 Ryan M. Gray
State Representative District 65 Seth Higgins
U.S. Representative District 26 Mark Boler
Content Ad – Middle (Bottom of Posts)

About The Author

Related posts

Content Ad Front Page – Top